لشت نشا بهشت گمشده گیلان

گیلان مال

لَشتِ نِشا ، بهشت گمشده گیلان یکی از شهرهای استان گیلان محسوب میشود  . لشت به معنی زمین گل (خاک) حاصلخیز و نشا به معنی کشت برنج است . املاک لشت نشا در زمان ناصر الدین شاه و مظفر الدین شاه از املاک خاصه شاه بوده اند .با ما همراه باشید تا در مورد جاذبه های طبیعی لشت نشاء بهشت گمشده گیلان صحبت کنیم .

لشت نشا در ۲۹ کیلومتری  شمال شرقی شهرستان رشت قرار دارد و با مساحتی حدود ۱۶۲ کیلومتر مربع یکی از حاصلخیزترین بخش های شهر رشت می باشد . لشت نشاء از شمال به دریا و از جنوب به بخش کوچصفهان و از شرق به شهرستان آستانه اشرفیه و از غرب به بخش خشکبیجار محدود می شود .

مردم لشت نشا گیلک هستند و به زبان گیلکی صحبت می کنند . لشت نشاء از مناطق قدیمی استان گیلان است که سابقه تاریخی آن براساس وجود آثار باستانی و خرابه های موجود به قبل از اسلام می رسد .

شهر لشت نشاء با حدود ۱۳ هزار نفر جمعیت از محلات مروانکلایه ، سر بازار ( جورشر) بالاجور شر ، خشکرود ، توچاء ، گنجعلی محله ، سادات محله تشکیل شده است .

این شهر دارای ۵۲ روستا است و از روستاهای معروف آن روستای زیباکنار یا همان علی آباد ، روستای لیچاء ، روستای دهسر ، روستای فخر آباد ، روستای جوریاب ، روستا نوده ، روستا رودپشت روستای گفشه ، روستا دواج اشاره کرد . جالب اینکه” زیباکنار ” منطقه ی توریستی در استان گیلان هم یکی از روستاهای بخش لشت نشا است .

جاذبه های طبیعی روستای لشت نشاء بهشت گمشده گیلان

مناطق دیدنی و گردشگری لشت نشا

از مناطق دیدنی لشت نشاء می توان از مکانهای زیبای زیر نام برد:

• بازار قدیمی‌ لشت‌ نشاء
• بازار قدیمی‌ و حمام‌ تاریخی‌ علی‌ آباد
• کاخ‌ قطبی
• هتل‌ بزرگ‌ صدا و سیما
• مسجد جامع‌ جورشر
• بقعه‌ اقا سید محمد رضا بن‌ موسی‌ الکاظم‌ (ع) با معماری‌ ویژه
• بقعه‌ی‌ آقا سید عبدالله‌ بن‌ موسی‌ الکاظم‌ (ع) با نقاشی‌های‌ دیواری‌ قدیمی
• بقعه‌ی‌ آقا سید حسن‌ در بالا محله‌ی‌ جورشر
• بقعه‌ی‌ آقا سید امیر کیاد رولم
• بقعه‌ی‌ سید حمزه‌ در توچاه
• بقعه‌ی‌ آقا سید علی‌ کیا بن‌ موسی‌الکاظم‌ (ع) در جیلدان
• بقعه‌ی‌ آقا سید محمد سمرقندی‌ در بالا محله‌ی‌ گفشه
• بقعه‌ی‌ سید صالح‌ در خشکرود
• بقعه‌ی‌ آقا سید محمد یمنی‌ در لیچاه‌ با نقاشی‌های‌ دیواری

قلب داد ستد و تجارت این شهر سه شنبه بازار و شنبه بازار ، دو بازار هفتگی است که عموم مردم از شهرها و حتی شهرستانهای اطراف از آن استفاده کرده و محصولات روستایی و محلی عمده شهر را در این مکان عرضه می کنند .

لشت نشاء در آغوش جنگل ها و دشت های سرسبز و زیبای خود و در جوار سواحل لاجوردی زیباکنار ، همچون نگینی فروزان آرامش میبخشد
آب و هوای معتدل و خوب لشت نشاء شرایط بسیار مناسبی را برای رشد گیاهان ، ایجاد فضای سبز ، کشاورزی و پرورش انواع محصولات را در این منطقه پدید آورده است .

جاذبه های طبیعی روستای لشت نشاء بهشت گمشده گیلان

رودخانه اوشمک که از وسط شهر لشت نشاء میگذرد و از جنوب به شمال یعنی از روستای فخرآباد میگذرد و به زیباکنار ختم میشود و در نهایت به دریا میریزد ، پل زیباکنار مربوط به همین روخانه اوشمک چشم انداز زیبا و منحصر به فردی را خلق کرده است . همه املاک اطراف این رودخانه دارای موقیت توریستی بالقوه ای هستند.

مردمان لشت نشا خونگرم و مهمان نواز و مهربانترین مردمان گیلان زمین میباشند . لشت‌ نشاء سرزمین‌ شالیزارها ، دریا و جنگل ، ماهی و سبزی و طراوت منطقه‌ای‌ با آب‌ و هوای‌ معتدل‌ و اراضی‌ حاصل‌ خیز ، در شمال شرقی رشت ، هزاران نشانه و اسرار شگفت انگیز از گذشته‌ی‌ دور در سینه‌ی‌ خود دارد . طبیعت‌ دلپذیر و زیبا ، رودخانه‌ها و استخرهای‌ طبیعی ، فضای‌ سبز و دل‌انگیز هر مسافر و گردشگر را مجذوب‌ زیبایی‌های‌ خود می‌کند .

دوستداران آثار نیز در این منطقه با آثار تاریخی دیرینه‌ مجذوب می شوند . در آرامگاه‌های‌ مذهبی‌ دیوار نگاره‌ها ، بیننده را مسحور نقاشی‌های‌ دیواری‌ می‌کند . غذاها و نان‌های‌ محلی‌ آن‌ با تنوع‌ مواد و طعم‌ گوارا خاطره این سفر را برای همگان بیاد ماندنی می کند .

مسافران از ‌انواع‌ محصولات‌ کشاورزی‌ و صنایع‌ دستی‌ این مناطق ، می توانند برای خود سوغاتی های‌ مناسبی تهیه کنند . در برخی از فصل ها و ماههای سال مراسم و آیین های نمایشی‌ و بازی‌های‌ سنتی‌ برگزار میشود نظیر : لافند بازی‌ ، کشتی‌ گیله‌ مردی‌ و ورزا جنگ‌ ، که سرگرمی‌ خوبی‌ برای‌ اوقات‌ فراغت‌ کسانی‌ است‌ که‌ به این منطقه می آیند .

فاصله ی شهر رشت تا لشت نشاء ۲۹ کیلومتر میباشد و شما برای اینکه بتوانید به لشت نشاء بروید میتوانید از چند مسیر بروید

مسیر اول میتوانید از رشت به سمت کوچصفهان رفته و سپس به لشت نشاء برسید

مسیر دوم میتوانید ار رشت به سمته خمام و بعد خشکبیجار و در نهایت به لشت نشاء برسید.

مسیر سوم جاده‌ی‌ دیگری‌ است که از انزلی‌ به‌ زیباکنار و از آن‌ جا به‌ لشت نشاء می‌رود تمام این مسیر آسفالت میباشد و تردد در آنها به سهولت انجام میشود .

در طول این مسیر که میروید در زیباکنار ویلا شهرکی های شرکت انبوه سازان مدرن سازه را مشاهده میکنید که با به روز ترین تکنولوژی های دنیا و سازگار با محیط زیست استان گیلان طراحی و ساخته شده که به عنوان یکی از معتبر ترین شرکت ها در زمینه ساخت ویلا در زیباکنار فعالیت میکند .

ویژگی‌های‌ اقلیمی‌ _ آب‌ و هوایی لشت نشاء شامل شن های‌ ساحلی ، خاک‌های‌ رسوبی‌ بافت‌ ریز و خاک‌های‌ چمنی‌ مرطوب‌ و نیمه‌ مردابی‌‌ است.

پیدایش‌ تدریجی‌ جلگه‌ی‌ ساحلی‌ دریا از جمله‌ لشت‌ نشاء از نظر زمین‌ شناسی‌ به‌ احتمال‌ زیاد مربوط‌ به‌ دوران‌ چهارم‌ جدید (هولوسن) است‌ که‌ از انباشت‌ رسوب‌های‌ آب‌ سفیدرود ، دلتایی‌ و رودخانه‌ای‌ تشکیل‌ شده‌ است‌ و از چند بخش‌ اراضی‌ ماسه‌ای ، اراضی‌ جنگلی ، اراضی‌ باتلاقی‌ و اراضی‌ جلگه‌ای‌ شکل‌ گرفته‌ است .

لشت‌ نشاء دارای‌ آب‌ و هوای‌ معتدل‌ و مرطوب‌ جلگه‌ای‌ است ، میانگین دمای هوای سالانه‌ی‌ آن‌ ۶/۱۵ درجه‌ سانتی‌گراد است ، هوای‌ معتدل ساحلی‌ آن سبب‌ می‌شود کمتر برف‌ ببارد و برف زیاد پایدار نماند .

در لشت نشاء رودخانه‌های‌ بزرگ‌ و کوچکی‌ مانند ، سفیدرود ، اوشمک ، نورود ، کلاف‌ رود ، وزیر بکنده ، حاجی‌ بکنده ، چپک‌ چکه ، پنجه‌ علی ، گفشه‌ رود ، سیارجه ، توچاجو ، سیاجو‌ جریان‌ دارند که اراضی‌ کشاورزی‌ را آبیاری‌ می‌کنند .                     فروشگاه اینترنتی گیلان مال               www.gilanmall.com

جاذبه های طبیعی روستای لشت نشاء بهشت گمشده گیلان

در این منطقه حاصل‌ خیز انواع‌ گیاهان‌ می رویند. انواع‌ گیاهان‌ پرورشی‌ چون : برنج ، صیفی‌ جات ، سبزیجات‌ و انواع‌ علف‌های‌ هرز چون : واش ، سروف ، شوند (پلهم) و… انواع‌ بوته ها ، درختچه ها و درختانی‌ چون : توسکا ، شب‌ خسب ، آزاد ، شمشاد ، افرا ، پلت ، توت ، گردو ، انجیر ، انار ، گوجه‌ سبز جنگلی ، بید ، ازگیل‌ و…در آن‌ رشد می‌کنند.

از جانوران‌ و پرندگان این منطقه میتوان به انواع‌ پرندگان‌ اهلی‌ و وحشی‌ از جمله قوش ، کرکس ، کلاغ‌ ، قرقی‌ و باز ، اوئیل‌ (انجیرخوار) ، اوشوم‌ (بلدرچین) ، گنجشک ‌، اردک وحشی ‌، سار ، غاز ، کبوتر و انواع‌ ماکیان‌ محلی‌ از جمله مرغ ، خروس ، اردک محلی ، بوقلمون ، غاز و… نام برد .

انواع‌ چارپایانی چون اسب ، گاو ، ورزا ، گاومیش ، در این منطقه نگهداری‌ می‌شوند . انواع‌ سگ‌ها و گربه‌ها ، جانوران‌ آبی‌ مانند شنگ ، ماهی‌ سفید ، کپور ، کفال ، کولی ، اردک ماهی و … خزندگانی چون مار ، قورباغه ، خرچنگ‌ و…نیز در این منطقه به چشم می خورند.

فروشگاه اینترنتی گیلان مال

گیلان مال
ارسال دیدگاه